Tavlada yetenek faktörü

Ana Sayfa » Tava hakkında » Tavlada yetenek faktörü

Selam sevgili dostlarım . Tavla oyunu şansmı yetenekmi ? Yıllardır bu soru soruluyor . Matematikçilerden teorisyenlere kadar , kuralcılardan oyunculara kadar herkes bu konu üzreine tartıştı . Eğer tavla oyunu şansa bağlıysa , yani hamleler saddece zara göre yapılıyorsa nasıl yetenek oyunu olur . Ve yine tavla şans oyunuysa iyi oyuncular neden alt seviyedeki oyuncuları yeniyor . Şans faktörü elbette var tavla oyununda . Ama kanaatimce zarla gelen şans oranı tecrübe , zeka , strateji ve oyunu iyi okuma faktörlerinin yanında sönük kalıyor . Tavlanın yetenek oyunu olduğunu savunan Amerikalı 2 yargıç tavlayı , satranç briç ve mikado gibi tecrübe ve yetenek isteyen oyunlar ile anarak tavlanın yetenek oyunu olduğunu kabul ettirmişlerdir .

Şimdi size bu konulara kafa yormuş uzman birini görüşlerini aktaracam .

Kudüs’teki İbrani Üniversitesinin Einstein Matematik Enstitüsü’nde görev yapan Profesör Ehud Friedgut yakın zamanda bu konu ile ilgilendi. Yazmış olduğu Satranç oyununda yetenek faktörü (İbranice)isimli makalesinde , olasılık ve kombinasyon konularında tescilli bir uzman olmasına rağmen, online tavla oyunlarında şampiyon düzeyindeki oyuncular ile baş edemeyişinden dolayı duyduğu hayal kırıklığından bahsediyor .

“Şaşkınlık ve hayal kırıklığı içinde kısa sürede ‘cam tavan’ı boyladım. 1600′ün üzerindeki bir derece ile oynadığım web sitesinde derecemi bir türlü yükseltemedim ve derecesi yüksek oyuncuların beni her zaman yendiklerini fark ettim. Olasılık hesap ve teorileri mesleğim olduğu için, biraz deneyim edindikten sonra çok iyi bir oyuncu olacağımı düşünmüştüm, fakat bu beklentimde yanıldığımı gördüm.”

Tavlayı bir buçuk yıl derinlemesine araştırdıktan ve ileri düzey, okuduktan sonra Prof. Friedgut seviyesini 1800′e yükseltmeyi başardı, fakat 2000+ seviyesindeki oyuncuların arasına girmesinin daha bir kaç yılını alacağını biliyordu. “Ortalama bir tavla oyununda her bir oyuncunun takriben 40 hamlesi olduğuna göre, her bir hamlede kazanma olasılığını küçük yüzdelerle arttıracak kararlar almanın ne kadar önemli olabileceğini anlamak kolay.”

tavla-oyna-1

 

 

Bir önceki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz : »
Yorumlar
28 Nisan 2014 Tarihinde Tava hakkında Kategorisine Eklenmiş ve 0 Yorum Yapılmış.
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler :

Benzer İçerikler

1

30 Nisan 2014

Tavla ve bilgisayar
2